BURADASINIZ : İstanbul Avukat > Trafik Kazası Tazminat Sigorta > Trafik Kazası Avukatı

TRAFİK KAZASI AVUKAT

 

Trafik kazası geçirdiğinizde yapmanız gereken bazı işlemler bulunmaktadır.

 

Öncelikle yaralı iseniz hastaneden tedavi evrakları temin edilmeli ve heyet raporu alınmalıdır. Heyet raporunda belirlenen maluliyet oranınız sizin alabileceğiniz tazminat miktarında önemli bir kriter olacaktır.

 

Heyet raporunu aldıktan sonra elinizdeki trafik kaza tutanağı vs. belgeler ile birlikte sigortaya müracaat edebilirsiniz. Bu belgelerin tamamlanması ve müracaatınızın yapılması konusunda bu konularda deneyimli bir avukattan yardım almanız, tazminatın ödenme süresi bakımından ve tazminat miktarı bakımından faydalı olacaktır. Aksi halde sigorta şirketi sürekli gerekli gereksiz belgeler isteyerek süreyi uzatabilecektir.

 

Sigorta şirketi ödeme yaptıktan sonra bu ödemenin yeterli bir ödeme olup olmadığını yine avukatınız değerlendirebilecektir. Bu değerlendirmeyi yapabilmesi için avukatınızın aktüerya hesabını bilmesi ve trafik kazalarında deneyimli olması önem taşımaktadır. Ülkemizde avukatlar yasal olarak branşlaşmış olmasa da trafik kazalarında deneyimli bir avukatın trafik kazası avukatı olarak nitelendirilmesi mümkündür. Sigorta tazminatını yetersiz bulmanız halinde fazla miktar için dava açmanız gerekebilir.

 

Sigorta ödemeyi reddetmiş de olabilir. Her iki ihtimalde de yani sigorta şirketinin yetersiz ödeme yapması halinde de hiç ödeme yapmamış olması halinde de trafik kazası tazminat davalarında bilgi sahibi bir avukat vasıtasıyla yargıya müracaat etmeniz gerekmektedir.

 

Tazminat talebi için de dava açmanız için de yasal olarak avukat tutma mecburiyetiniz bulunmamaktadır. Ancak yukarıda açıkladığımız gibi hep ödemenizin daha kısa sürede alınabilmesi hem de tazminat miktarının hakettiğiniz miktarın altında olmaması için trafik kazası nedeniyle alacağınız tazminat işlemlerini bir avukat vasıtasıyla yapmanız faydalı olacaktır.

 

Trafik azasında bir yakınınızı kaybettiğinizde de tazminat hakkınız doğabileceğinden aynı hususlar bu durum için de geçerli olacaktır.

 

Trafik kazası tazminat davaları ile ilgili diğer makalelerimiz sitemizde bulunmaktadır.