BURADASINIZ : İstanbul Avukat > Yurtdışındaki Boşanmanın Tanınması > Kanada Boşanma Tanıma Tenfiz Davası

Kanada’da Boşanmak Türkiye`de Boşanmak ve Tanıma Tenfiz Davası

 

Kanada’da Boşanmak sizin Türkiye`da boşanmanızı sağlamayacaktır. Kanada’de yaşayan Türk vatandaşı ya da çifte vatandaşım ve boşanmak istiyorum. Ne yapmalıyım? Kanada’da yaşayan Türk vatandaşının genelde yaptığı şey Kanada’da Türk boşanma avukatı bularak derdini anlatmak ve neticesinde Kanada’de boşanmaktır. Kanada’de yaşayan Türk vatandaşı Kanada’da boşandığında Kanada nüfus kaydında evliliği kayıtlıysa, evliliği Kanada nüfusundan silinir. Ancak Kanada mahkemesinde verilen boşanma kararı, Kanada’da yaşayan Türk vatandaşının, Kanada mahkemesinde boşanan Türk vatandaşının Türk nüfusundaki boşanma kaydının silinmesini sağlamaz.

 

Kanada’da yaşayan Türk vatandaşının boşanmak için izleyebilecegi iki yol vardır: Biri Kanada mahkemesinde boşandıktan sonra Türk mahkemesinde de boşanmasıdır. Böylece Türk nüfusunda boşanma tarihi, Kanada mahkemesinin boşanma karar tarihi olarak değil, Türk mahkemesindeki boşanma karar tarihi olacaktır. Kanada’da ise Kanada mahkemesi karar tarihi boşanma tarihi olacaktır. Diğer bir yol ise Kanada mahkemesinin boşanma kararını Türkiye`de Türk mahkemesinde tanıma tenfiz  davası açıp Kanada mahkemesinin boşanma kararını tanıtmaktır. Tanıma yoluyla Türkiye`de geçerli hale getirilen Kanada mahkemsinin boşanma kararı, Türk nüfusuna Kanada bosanma karar tarihiyle geçer.

 

Iki çözüm arasindaki farklar nelerdir?

 

o    Tanıma davası için gerekli olan apostil alma ve tercüme işlem ve masrafları Türkiye`de ki boşanma davasında gerekmez.

o    Tanıma davasında boşanma tarihi, Kanada mahkemesinin boşanma karar tarihinden geçerli olacağı için kadının yeniden evlenebilmesi için beklemesi gereken 300 günlük iddet süresi, Kanada boşanma karar tarihinden başlamış olur.

o    Türkiye`de açılacak olan boşanma davasının kısa sürede sonuçlanabilmesi için anlaşmalı boşanma şeklinde açılması ve bu nedenle de eşlerin bizzat boşanma avukatı olsa bile hakim karşısına çıkması gerekir. ( Tanıma tenfiz davasında ise mahkemede avukatların bulunması yeterlidir. ) Bu da Kanada’dan Türkiye`ye gelme masrafları nedeniyle ekonomik olmayabilir. Ancak Türkiye`de, konusunda uzman boşanma avukatı, bu sorunu da çözebilir ve sizin mahkemeye gelmeden de kısa sürede boşanmanızı sağlayabilir.

Yurt dışındadışında boşanma konusunda sitemizde yer alan diğer yazılardan istifade edebilirsiniz. Türkiye avukat