BURADASINIZ : İstanbul Avukat > Yurtdışındaki Boşanmanın Tanınması > İsviçre Boşanma Tanıma Tenfiz Davası

İsviçre’de Boşanmak Türkiye`de Boşanmak ve Tanıma Tenfiz Davası

 

İsviçre’de Boşanmak sizin Türkiye`de boşanmanızı sağlamayacaktır. İsviçre’de yaşayan Türk vatandaşı ya da çifte vatandaşım ve boşanmak istiyorum. Ne yapmalıyım? İsviçre’de yaşayan Türk vatandaşının genelde yaptığı şey İsviçre’de Türk boşanma avukatı bularak derdini anlatmak ve neticesinde İsviçre’de boşanmaktır. İsviçre’de yaşayan Türk vatandaşı İsviçre’de boşandığında İsviçre nüfus kaydında evliliği kayıtlıysa, evliliği İsviçre nüfusundan silinir. Ancak İsviçre mahkemesinde verilen boşanma kararı, İsviçre’de yaşayan Türk vatandaşının, İsviçre mahkemesinde boşanan Türk vatandaşının Türk nüfusundaki boşanma kaydının silinmesini sağlamaz.

 

İsviçre’de yaşayan Türk vatandaşının boşanmak için izleyebilecegi iki yol vardır: Biri İsviçre mahkemesinde boşandıktan sonra Türk mahkemesinde de boşanmasıdır. Böylece Türk nüfusunda boşanma tarihi, İsviçre mahkemesinin boşanma karar tarihi olarak değil, Türk mahkemesindeki boşanma karar tarihi olacaktır. İsviçre’de ise İsviçre mahkemesi karar tarihi boşanma tarihi olacaktır. Diğer bir yol ise İsviçre mahkemesinin boşanma kararını Türkiye`de Türk mahkemesinde tanıma tenfiz  davası açıp İsviçre mahkemesinin boşanma kararını tanıtmaktır. Tanıma yoluyla Türkiye`de geçerli hale getirilen İsviçre mahkemsinin boşanma kararı, Türk nüfusuna İsviçre bosanma karar tarihiyle geçer.

 

Iki çözüm arasindaki farklar nelerdir?

 

o    Tanıma davası için gerekli olan apostil alma ve tercüme işlem ve masrafları Türkiye`de ki boşanma davasında gerekmez.

o    Tanıma davasında boşanma tarihi, İsviçre mahkemesinin boşanma karar tarihinden geçerli olacağı için kadının yeniden evlenebilmesi için beklemesi gereken 300 günlük iddet süresi, İsviçre boşanma karar tarihinden başlamış olur.

o    Türkiye`de açılacak olan boşanma davasının kısa sürede sonuçlanabilmesi için anlaşmalı boşanma şeklinde açılması ve bu nedenle de eşlerin bizzat boşanma avukatı olsa bile hakim karşısına çıkması gerekir. ( Tanıma tenfiz davasında ise mahkemede avukatların bulunması yeterlidir. ) Bu da İsviçre’den Türkiye`ye gelme masrafları nedeniyle ekonomik olmayabilir. Ancak Türkiye`de, konusunda uzman boşanma avukatı, bu sorunu da çözebilir ve sizin mahkemeye gelmeden de kısa sürede boşanmanızı sağlayabilir.

Yurt dışındadışında boşanma konusunda sitemizde yer alan diğer yazılardan istifade edebilirsiniz. Türkiye avukat