BURADASINIZ : İstanbul Avukat > Yurtdışındaki Boşanmanın Tanınması > İngiltere Boşanma Tanıma Tenfiz Davası

`İngiltere’de Boşanmak Türkiye`de Boşanmak ve Tanıma Tenfiz Davası

 

 İngiltere’de Boşanmak sizin Türkiye`de boşanmanızı sağlamayacaktır. İngiltere ` de yaşayan Türk vatandaşı ya da çifte vatandaşım ve boşanmak istiyorum. Ne yapmalıyım? İngiltere ` de yaşayan Türk vatandaşının genelde yaptığı şey İngiltere `de Türk boşanma avukatı bularak derdini anlatmak ve neticesinde İngiltere `de boşanmaktır. İngiltere’de yaşayan Türk vatandaşı İngiltere’de boşandığında İngiltere nüfus kaydında evliliği kayıtlıysa, evliliği İngiltere nüfusundan silinir. Ancak İngiltere mahkemesinde verilen boşanma kararı, İngiltere’de yaşayan Türk vatandaşının, İngiltere mahkemesinde boşanan Türk vatandaşının Türk nüfusundaki boşanma kaydının silinmesini sağlamaz.

 

İngiltere’de yaşayan Türk vatandaşının boşanmak için izleyebilecegi iki yol vardır: Biri İngiltere mahkemesinde boşandıktan sonra Türk mahkemesinde de boşanmasıdır. Böylece Türk nüfusunda boşanma tarihi, İngiltere mahkemesinin boşanma karar tarihi olarak değil, Türk mahkemesindeki boşanma karar tarihi olacaktır. İngiltere’de ise İngiltere mahkemesi karar tarihi boşanma tarihi olacaktır. Diğer bir yol ise İngiltere mahkemesinin boşanma kararını Türkiye`de Türk mahkemesinde tanıma tenfiz  davası açıp İngiltere mahkemesinin boşanma kararını tanıtmaktır. Tanıma yoluyla Türkiye`de geçerli hale getirilen İngiltere mahkemsinin boşanma kararı, Türk nüfusuna İngiltere bosanma karar tarihiyle geçer.

 

Iki çözüm arasindaki farklar nelerdir?

 

o    Tanıma davası için gerekli olan apostil alma ve tercüme işlem ve masrafları Türkiye`de ki boşanma davasında gerekmez.

o    Tanıma davasında boşanma tarihi, İngiltere mahkemesinin boşanma karar tarihinden geçerli olacağı için kadının yeniden evlenebilmesi için beklemesi gereken 300 günlük iddet süresi, İngiltere boşanma karar tarihinden başlamış olur.

o    Türkiye`de açılacak olan boşanma davasının kısa sürede sonuçlanabilmesi için anlaşmalı boşanma şeklinde açılması ve bu nedenle de eşlerin bizzat boşanma avukatı olsa bile hakim karşısına çıkması gerekir. ( Tanıma tenfiz davasında ise mahkemede avukatların bulunması yeterlidir. ) Bu da İngiltere’den Türkiye`ye gelme masrafları nedeniyle ekonomik olmayabilir. Ancak Türkiye`de, konusunda uzman boşanma avukatı, bu sorunu da çözebilir ve sizin mahkemeye gelmeden de kısa sürede boşanmanızı sağlayabilir.

Yurt dışındadışında boşanma konusunda sitemizde yer alan diğer yazılardan istifade edebilirsiniz. Türkiye avukat