BURADASINIZ : İstanbul Avukat > Trafik Kazası Tazminat Sigorta > Trafik Kazası - Tazminat

TRAFİK KAZASI – TAZMİNAT İÇİN SİGORTAYA BAŞVURUN

 
En başında şunu belirtelim ki Türkiye` nin neresinde kaza geçirdiyseniz geçirin, sigorta firmaları İstanbul` da olduğu için ve Tahkim de İstanbul` da olduğu için ilgili müracaatları ve davaları İstanbul` da açmanız mümkün ve faydalıdır. Kazanın üzerinden çok yıl geçti ya da ben bir miktar para almıştım ibraname vermiştim ya da ben arkadaşımın aracındaysım ona zarar vermek istemem diyerek ümitsiz olmayın ve konuyu uzman bir avukata danışın. Bu engellerin aşılması mümkün olabilir.

Günümüzde bile bir çok trafik kazası mağdurunun kaza tazminatı için sigortaya başvurmadığı görülmektedir. Bu sayı o kadar büyüktür ki sadece bu başvuruları yapmak ve kazazedeleri bulmak için bazı şirketler bile ( yasal olmamakla birlikte ) faaliyet göstermektedir.

 

Sigortaya müracaat edilmemesinin bazı sebepleri şöyledir:

Böyle bir tazminat hakkının farkında olunmaması.

Bu tür işlerle uğraşmak istenmemesi ve bir avukata müracaat edilebileceğinin düşünülmemesi.

Kazanın çok önceden olmuş olması sebebi ile zamanaşımına uğradığı düşüncesi. Bu süre, bilindiğinin aksine sekiz gün ya da bir iki yıl olmayıp genelde sekiz sene ve daha fazlası gibi uzun sürelerdir.

Kaza nedeni ile tazminat almanın günah olduğu fikri. Tazminat alınmasının kadere, Allah’ ın takdirine ters olacağı düşünülebilmektedir. Kanaatimizce sigorta, bir yardımlaşma kurumu olup, insanların zor günlerde kazazedelere destek olmak amacı ile maddi katılımda bulunduğu bir kurumdur.

 

Trafik kazasından kaynaklı zarar bir yakınınızın ölmesi ya da sizin yaralanmanız sebebi ile olabilir. Birisinin aracındayken yapılan tek ya da çok taraflı kazada meydana gelebilir ya da yaya iken de meydana gelebilir.

 

Bir trafik kazası sonrasında eğer yaralandıysanız durumu mutlaka kaza anında polise bildirip tutanak tutulmasını sağlamanız gerekir. Neticede durum savcılığa intikal edecek ve ifadeler alınacaktır. Hakem hastanelerden alınacak geçici raporlar ve kesin raporlar önemlidir. Kazadan sonra 1 yıl sonunda maluliyet ile ilgili olarak kesin rapor verilebilecektir. Ancak bu, sigortaya müracaatınıza ya da dava açmanıza engel değildir.

 

Trafik kazası mağduruysanız mutlaka şahsen sigorta şirketine başvurun ya da haklarınızı alması için konuyla ilgilenen bir avukata müracaat edin.

Konu ile ilgili diğer yazımız için
trafik-kazasi-ne-yapabilirim-tazminat-davasi.html

 

Avukat Armağan DİNLENÇ
armaganavukat@gmail.com
0 216 457 20 19