BURADASINIZ : İstanbul Avukat > > Sigorta ve Sel Felaketi

SİGORTA VE SEL FELAKETİ
Sel riski varsa sigorta yok

Sigortanın amacı nedir. Riski teminat altına almak değil midir? Risk yoksa neden sigorta yaptırılsın. Bugüne kadar sel için teminat veren sigorta şirketlerinin bunu gelişigüzel, bir araştırma yapmadan sadece prim almak amacı ile yaptıkları izlenimi doğuyor. Bu da sigorta şirketlerinin ne kadar profesyonelce davrandıklarını! ortaya koyuyor sanırım. Sigorta şirketlerinin sel için teminat vermeme hakları olup olmadığı hukuken de değerlendirilmelidir. KASKO sigorta poliçelerine bu kloz genellikle mecburiyet olmamasına rağmen bugüne kadar birçok firmaca eklendi. Yani sele karşı da sigorta sağlandı. Sigorta şirketlerinin sigortalamaktan kaçınamayacakları riskler arasında sel felaketi yer almıyor. Ancak sigorta sektörü, böyle bir kanuni duruma sığınarak vatandaşın gözünde itibar kaybedecektir. Teminatı ve primi riske göre güncelleyip teminat vermeye devam eden firmalar bu ortamda itibar ve güven kazanacaktır diye düşünüyorum. Aşağıda sigorta firmalarının sel felaketi karşısındaki tutumlarını gösterir bir haberi aktarıyorum.


Avukat Armağan DİNLENÇ


Müşteri gibi aradığımız önde gelen sigorta şirketlerine ‘Konut ve işyeri için doğal afet sigortanızda ‘sel’ güvence kapsamında mı? Yaşanan afetten sonra bir değişiklik oldu mu?’ diye sorduk işte yanıtları:

Aviva Sigorta: Şu anda mevcut durumdan dolayı sel teminatını çıkardık. Şu an
Türkiye’de ağır bir risk var. Alarm sürdüğü sürece poliçelerimizde sel
olmayacak.

Anadolu Sigorta: İstanbul ve Trakya’daki afetten sonra sel ve su baskınına
güvence vermeyi durdurduk. Özellikle yeni müşterilere yönelik olarak Marmara, Karadeniz ve Batı Anadolu gibi yoğun yağış alma olasılığı yüksek yerlerde selin sigorta kapsamından çıkarılması için de çalışmalara başladık.
İkitelli’deki sel felaketi öncesine kadar Konut Yangın Sigortası’na ek teminatla sağlanabilen sel ve su baskını güvencesi, İstanbul için yürürlükten kaldırıldı.

AIG Sigorta: Sabah saatlerinde sel, doğal afet güvence kapsamımızdaydı.
Ancak İstanbul’da son yaşanan olayların ardından bu sabah (dün) genel merkezimizden yazı geldi. Konutlara yönelik sunduğumuz doğal afet sigortasında sel güvencesi vermeyi durdurduk. Sel ve su baskınını sigorta
kapsamımızdan çıkarttık.

Ankara Sigorta: Daha önce ek teminatla sel sigorta kapsamımızdaydı. Ancak son günlerde yaşanan sel felaketleri  nedeniyle artık konut veya işyerinin  yerine göre teminat veriyoruz. İkitelli ve civarı için seli ek teminatla da olsa  sigorta kapsamımızdan çıkarttık.

Birlik Sigorta: Konutun bulunduğu yere göre sel, sigorta kapsamına
giriyor. İkitelli civarındaki yerleşim yerlerinde, sel ve su baskını geniş kapsamlı ev sigortası kapsamından da çıkartıldı. İstanbul’da İkitelli dışında Beylikdüzü ve çevresinde ise özellikle giriş katı gibi su baskınına daha açık olan konutlarda da sel, sigorta kapsamından çıkartıldı.

Axa Sigorta: Doğal afet sigortasını eskiden bilgisayar otomatik
onaylıyordu. Yaşanan afetten sonra daha fazla soru sormaya başladık.
Çekingen davranıyoruz.

Ergoİsviçre Sigorta: Doğal afet sigortası poliçelerimizde ‘sel’e güvence vermeye devam ediyoruz. Herhangi bir değişiklik yapmadık.

Allianz Sigorta: Konut ve işyerlerine uyguladığımız doğal afet sigortası kapsamında herhangi bir değişikliğe gitmedik. Sel de poliçemiz kapsamında.

GAZETE HABERTÜRK - SEFER YÜKSEL