BURADASINIZ : İstanbul Avukat > Boşanma Davaları > Boşanma Davası Kadının Soyadı

BOŞANMA DAVASI KADININ SOYADI

Kadın evlenme ile kocasının soyadını alır.

Ama kadın isterse, evlendirme memuruna veya daha sonra nüfus memuruna bir dilekçeyle başvurarak önceki soyadını da kocasının soyadı önünde kullanabilir. (YTMK 187. madde)

Eğer kadın daha önce iki soyadı kullanıyorsa, bu haktan sadece bir soyadı için yararlanabilir.

Örnek:

Feride`nin kızlık soyadı Tan`dır. Feride Tan daha sonra, Ahmet Gül ile evleniyor. Evlendirme memuruna başvururken kızlık soyadını kullanmak istediğini belirtiyor. Feride`nin bu istemine uygun olarak aile cüzdanında ve kimlik belgesinde soyadı, Feride Tan Gül olarak yazılacaktır. Feride daha sonra boşanır. Boşanmadan sonra da isterse bu iki soyadını birlikte taşıyabilir.

Feride daha sonra Ali Gök`le evlenir. Bu halde soyadı nasıl olacak? Feride evlenmeden önce iki soyadı taşıyordu. 'Tan - Gül'. Feride, halen Ali Gök`le evli olduğundan, öncelikle 'Gök' soyadını alacaktır. Bunun önüne kızlık soyadını, yani 'Tan'ı alacaktır. Yani Feride, kimliğinde 'Feride Tan Gök' adlarını taşıyacaktır.

Feride isterse, boşandığı kocasının soyadını da ikinci evliliğinde kullanabilir. Bu halde, Feride Gül Gök olarak kimlik belgesi de alabilir.