BURADASINIZ : İstanbul Avukat > İş Davaları > Gemi Adamlarının İş Kazalarından Kaynaklı Tazminat Hakları

GEMİ ADAMLARININ İŞ KAZALARINDAN KAYNAKLI TAZMİNAT HAKLARI

 

Gemi adamlarının kazaları da tıpkı karayollarında gerçekleşen kazalarda olduğu gibi tazminat sorumluluğunu doğurur.

 

Gemi adamının kazasında durum, trafik kazasındakinden çok zor ve tekniktir. Çünkü trafik kazasında bir sigorta vardır ve bu sigorta Türkiye’ dedir. Gemi adamının tazminat alabileceği sigorta şirketi yani P&I sigortası ise yurt dışında ve genellikle de Londra’ dadır. Çoğu zaman gemi sahibi, donatan ve işveren yabancıdır.  Bu durumlar davanın açılacağı ülke, uygulanacak hukuk ve sair birçok konuda sorun yaratmaktadır.

 

İşte yukarıda açıklanan sebeplerdendir ki gemi adamı tazminat alacağı konusunda uzman bir avukat bulmak, trafik kazasındaki tazminat hakkında uzman avukat bulmaktan çok çok daha zordur.

 

Bir gemide çalışıyorsanız ( gemi personeli olmayan bazıları da bu tazminatları alabilir ) ve çalışmanız nedeni ile kaza yaptıysanız, yaralanma veya ölüm söz konusu ise tazminat hakkınızı alabilmeniz için prosedürü, gemi adamı kazalarını ve mevzuatını çok iyi bilen uzman avukatlara ihtiyacınız olacaktır. Gemi kazasındaki kaza tutanağı, varsa maluliyet raporu vs. belgelerle bu alacaklarınızı yıllarca masraf yaparak hiç alamayabileceğiniz gibi kısa zamanda almanız da mümkündür.

 

Gemi adamı iseniz ve kaza yaptıysanız durumunuzun değerlendirilmesi için “ gemi adamı kaza tazminat formu” belgesini doldurup, ilgili evrakı da ekleyerek mail gönderebilirsiniz.