BURADASINIZ : İstanbul Avukat > Yurtdışındaki Boşanmanın Tanınması > Danimarka Boşanma Tanıma Tenfiz Davası

Danimarka’da Boşanmak Türkiye`de Boşanmak ve Tanıma Tenfiz Davası

Danimarka’da Boşanmak sizin Türkiye`da boşanmanızı sağlamayacaktır. Danimarka’de yaşayan Türk vatandaşı ya da çifte vatandaşım ve boşanmak istiyorum. Ne yapmalıyım? Danimarka’da yaşayan Türk vatandaşının genelde yaptığı şey Danimarka’da Türk boşanma avukatı bularak derdini anlatmak ve neticesinde Danimarka’de boşanmaktır. Danimarka’de yaşayan Türk vatandaşı Danimarka’da boşandığında Danimarka nüfus kaydında evliliği kayıtlıysa, evliliği Danimarka nüfusundan silinir. Ancak Danimarka mahkemesinde verilen boşanma kararı, Danimarka’da yaşayan Türk vatandaşının, Danimarka mahkemesinde boşanan Türk vatandaşının Türk nüfusundaki boşanma kaydının silinmesini sağlamaz.

 

Danimarka’da yaşayan Türk vatandaşının boşanmak için izleyebilecegi iki yol vardır: Biri Danimarka mahkemesinde boşandıktan sonra Türk mahkemesinde de boşanmasıdır. Böylece Türk nüfusunda boşanma tarihi, Danimarka mahkemesinin boşanma karar tarihi olarak değil, Türk mahkemesindeki boşanma karar tarihi olacaktır. Danimarka’da ise Danimarka mahkemesi karar tarihi boşanma tarihi olacaktır. Diğer bir yol ise Danimarka mahkemesinin boşanma kararını Türkiye`de Türk mahkemesinde tanıma tenfiz  davası açıp Danimarka mahkemesinin boşanma kararını tanıtmaktır. Tanıma yoluyla Türkiye`de geçerli hale getirilen Danimarka mahkemsinin boşanma kararı, Türk nüfusuna Danimarka bosanma karar tarihiyle geçer.

 

Iki çözüm arasindaki farklar nelerdir?

 

o    Tanıma davası için gerekli olan apostil alma ve tercüme işlem ve masrafları Türkiye`de ki boşanma davasında gerekmez.

o    Tanıma davasında boşanma tarihi, Danimarka mahkemesinin boşanma karar tarihinden geçerli olacağı için kadının yeniden evlenebilmesi için beklemesi gereken 300 günlük iddet süresi, Danimarka boşanma karar tarihinden başlamış olur.

o    Türkiye`de açılacak olan boşanma davasının kısa sürede sonuçlanabilmesi için anlaşmalı boşanma şeklinde açılması ve bu nedenle de eşlerin bizzat boşanma avukatı olsa bile hakim karşısına çıkması gerekir. ( Tanıma tenfiz davasında ise mahkemede avukatların bulunması yeterlidir. ) Bu da Danimarka’dan Türkiye`ye gelme masrafları nedeniyle ekonomik olmayabilir. Ancak Türkiye`de, konusunda uzman boşanma avukatı, bu sorunu da çözebilir ve sizin mahkemeye gelmeden de kısa sürede boşanmanızı sağlayabilir.

Yurt dışındadışında boşanma konusunda sitemizde yer alan diğer yazılardan istifade edebilirsiniz. Türkiye avukat