BURADASINIZ : İstanbul Avukat > Yurtdışındaki Boşanmanın Tanınması > Bulgaristan Boşanma Tanıma Tenfiz Davası

Bulgaristan’da Boşanmak Türkiye`de Boşanmak ve Tanıma Tenfiz Davası

 

Bulgaristan’da Boşanmak sizin Türkiye`da boşanmanızı sağlamayacaktır. Bulgaristan’de yaşayan Türk vatandaşı ya da çifte vatandaşım ve boşanmak istiyorum. Ne yapmalıyım? Bulgaristan’da yaşayan Türk vatandaşının genelde yaptığı şey Bulgaristan’da Türk boşanma avukatı bularak derdini anlatmak ve neticesinde Bulgaristan’de boşanmaktır. Bulgaristan’de yaşayan Türk vatandaşı Bulgaristan’da boşandığında Bulgaristan nüfus kaydında evliliği kayıtlıysa, evliliği Bulgaristan nüfusundan silinir. Ancak Bulgaristan mahkemesinde verilen boşanma kararı, Bulgaristan’da yaşayan Türk vatandaşının, Bulgaristan mahkemesinde boşanan Türk vatandaşının Türk nüfusundaki boşanma kaydının silinmesini sağlamaz.

 

Bulgaristan’da yaşayan Türk vatandaşının boşanmak için izleyebilecegi iki yol vardır: Biri Bulgaristan mahkemesinde boşandıktan sonra Türk mahkemesinde de boşanmasıdır. Böylece Türk nüfusunda boşanma tarihi, Bulgaristan mahkemesinin boşanma karar tarihi olarak değil, Türk mahkemesindeki boşanma karar tarihi olacaktır. Bulgaristan’da ise Bulgaristan mahkemesi karar tarihi boşanma tarihi olacaktır. Diğer bir yol ise Bulgaristan mahkemesinin boşanma kararını Türkiye`de Türk mahkemesinde tanıma tenfiz  davası açıp Bulgaristan mahkemesinin boşanma kararını tanıtmaktır. Tanıma yoluyla Türkiye`de geçerli hale getirilen Bulgaristan mahkemsinin boşanma kararı, Türk nüfusuna Bulgaristan bosanma karar tarihiyle geçer.

 

Iki çözüm arasindaki farklar nelerdir?

 

o    Tanıma davası için gerekli olan apostil alma ve tercüme işlem ve masrafları Türkiye`de ki boşanma davasında gerekmez.

o    Tanıma davasında boşanma tarihi, Bulgaristan mahkemesinin boşanma karar tarihinden geçerli olacağı için kadının yeniden evlenebilmesi için beklemesi gereken 300 günlük iddet süresi, Bulgaristan boşanma karar tarihinden başlamış olur.

o    Türkiye`de açılacak olan boşanma davasının kısa sürede sonuçlanabilmesi için anlaşmalı boşanma şeklinde açılması ve bu nedenle de eşlerin bizzat boşanma avukatı olsa bile hakim karşısına çıkması gerekir. ( Tanıma tenfiz davasında ise mahkemede avukatların bulunması yeterlidir. ) Bu da Bulgaristan’dan Türkiye`ye gelme masrafları nedeniyle ekonomik olmayabilir. Ancak Türkiye`de, konusunda uzman boşanma avukatı, bu sorunu da çözebilir ve sizin mahkemeye gelmeden de kısa sürede boşanmanızı sağlayabilir.

Yurt dışındadışında boşanma konusunda sitemizde yer alan diğer yazılardan istifade edebilirsiniz. Türkiye avukat