BURADASINIZ : İstanbul Avukat > Yurtdışındaki Boşanmanın Tanınması > Belçika Boşanma Tanıma Tenfiz Davası

Belçika’da Boşanmak Türkiye`de Boşanmak ve Tanıma Tenfiz Davası

 

Belçika’da Boşanmak sizin Türkiye`de boşanmanızı sağlamayacaktır. Belçika’da yaşayan Türk vatandaşı ya da çifte vatandaşım ve boşanmak istiyorum. Ne yapmalıyım? Belçika’da yaşayan Türk vatandaşının genelde yaptığı şey Belçika’ de Türk boşanma avukatı bularak derdini anlatmak ve neticesinde Belçika’da boşanmaktır. Belçika’ de yaşayan Türk vatandaşı Belçika’da boşandığında Belçika nüfus kaydında evliliği kayıtlıysa, evliliği Belçika nüfusundan silinir. Ancak Belçika mahkemesinde verilen boşanma kararı, Belçika’da yaşayan Türk vatandaşının, Belçika mahkemesinde boşanan Türk vatandaşının Türk nüfusundaki boşanma kaydının silinmesini sağlamaz.

 

Belçika’da yaşayan Türk vatandaşının boşanmak için izleyebilecegi iki yol vardır: Biri Belçika mahkemesinde boşandıktan sonra Türk mahkemesinde de boşanmasıdır. Böylece Türk nüfusunda boşanma tarihi, Belçika mahkemesinin boşanma karar tarihi olarak değil, Türk mahkemesindeki boşanma karar tarihi olacaktır. Belçika’da ise Belçika mahkemesi karar tarihi boşanma tarihi olacaktır. Diğer bir yol ise Belçika mahkemesinin boşanma kararını Türkiye`de Türk mahkemesinde tanıma tenfiz  davası açıp Belçika mahkemesinin boşanma kararını tanıtmaktır. Tanıma yoluyla Türkiye`de geçerli hale getirilen Belçika mahkemsinin boşanma kararı, Türk nüfusuna Belçika bosanma karar tarihiyle geçer.

 

Iki çözüm arasindaki farklar nelerdir?

 

o    Tanıma davası için gerekli olan apostil alma ve tercüme işlem ve masrafları Türkiye`de ki boşanma davasında gerekmez.

o    Tanıma davasında boşanma tarihi, Belçika mahkemesinin boşanma karar tarihinden geçerli olacağı için kadının yeniden evlenebilmesi için beklemesi gereken 300 günlük iddet süresi, Belçika boşanma karar tarihinden başlamış olur.

o    Türkiye`de açılacak olan boşanma davasının kısa sürede sonuçlanabilmesi için anlaşmalı boşanma şeklinde açılması ve bu nedenle de eşlerin bizzat boşanma avukatı olsa bile hakim karşısına çıkması gerekir. ( Tanıma tenfiz davasında ise mahkemede avukatların bulunması yeterlidir. ) Bu da Belçika’dan Türkiye`ye gelme masrafları nedeniyle ekonomik olmayabilir. Ancak Türkiye`de, konusunda uzman boşanma avukatı, bu sorunu da çözebilir ve sizin mahkemeye gelmeden de kısa sürede boşanmanızı sağlayabilir.

Yurt dışındadışında boşanma konusunda sitemizde yer alan diğer yazılardan istifade edebilirsiniz. Türkiye avukat