BURADASINIZ : İstanbul Avukat > Yurtdışındaki Boşanmanın Tanınması > Azerbaycan Boşanma Tanıma Tenfiz Davası

Azerbaycan’da Boşanmak Türkiye`de Boşanmak ve Tanıma Tenfiz Davası

Azerbaycan’da Boşanmak sizin Türkiye`da boşanmanızı sağlamayacaktır. Azerbaycan’de yaşayan Türk vatandaşı ya da çifte vatandaşım ve boşanmak istiyorum. Ne yapmalıyım? Azerbaycan’da yaşayan Türk vatandaşının genelde yaptığı şey Azerbaycan’da Türk boşanma avukatı bularak derdini anlatmak ve neticesinde Azerbaycan’de boşanmaktır. Azerbaycan’de yaşayan Türk vatandaşı Azerbaycan’da boşandığında Azerbaycan nüfus kaydında evliliği kayıtlıysa, evliliği Azerbaycan nüfusundan silinir. Ancak Azerbaycan mahkemesinde verilen boşanma kararı, Azerbaycan’da yaşayan Türk vatandaşının, Azerbaycan mahkemesinde boşanan Türk vatandaşının Türk nüfusundaki boşanma kaydının silinmesini sağlamaz.

 

Azerbaycan’da yaşayan Türk vatandaşının boşanmak için izleyebilecegi iki yol vardır: Biri Azerbaycan mahkemesinde boşandıktan sonra Türk mahkemesinde de boşanmasıdır. Böylece Türk nüfusunda boşanma tarihi, Azerbaycan mahkemesinin boşanma karar tarihi olarak değil, Türk mahkemesindeki boşanma karar tarihi olacaktır. Azerbaycan’da ise Azerbaycan mahkemesi karar tarihi boşanma tarihi olacaktır. Diğer bir yol ise Azerbaycan mahkemesinin boşanma kararını Türkiye`de Türk mahkemesinde tanıma tenfiz  davası açıp Azerbaycan mahkemesinin boşanma kararını tanıtmaktır. Tanıma yoluyla Türkiye`de geçerli hale getirilen Azerbaycan mahkemsinin boşanma kararı, Türk nüfusuna Azerbaycan bosanma karar tarihiyle geçer.

 

Iki çözüm arasindaki farklar nelerdir?

 

o    Tanıma davası için gerekli olan apostil alma ve tercüme işlem ve masrafları Türkiye`de ki boşanma davasında gerekmez.

o    Tanıma davasında boşanma tarihi, Azerbaycan mahkemesinin boşanma karar tarihinden geçerli olacağı için kadının yeniden evlenebilmesi için beklemesi gereken 300 günlük iddet süresi, Azerbaycan boşanma karar tarihinden başlamış olur.

o    Türkiye`de açılacak olan boşanma davasının kısa sürede sonuçlanabilmesi için anlaşmalı boşanma şeklinde açılması ve bu nedenle de eşlerin bizzat boşanma avukatı olsa bile hakim karşısına çıkması gerekir. ( Tanıma tenfiz davasında ise mahkemede avukatların bulunması yeterlidir. ) Bu da Azerbaycan’dan Türkiye`ye gelme masrafları nedeniyle ekonomik olmayabilir. Ancak Türkiye`de, konusunda uzman boşanma avukatı, bu sorunu da çözebilir ve sizin mahkemeye gelmeden de kısa sürede boşanmanızı sağlayabilir.

Yurt dışındadışında boşanma konusunda sitemizde yer alan diğer yazılardan istifade edebilirsiniz. Türkiye avukat