BURADASINIZ : İstanbul Avukat > Yurtdışındaki Boşanmanın Tanınması > Amerika Boşanma Tanıma Tenfiz Davası

ABD  Amerika Birleşik Devletleri (U.S.A) Boşanmak Türkiye`de Boşanmak ve Tanıma Tenfiz Davası

 

Amerika’da Boşanmak sizin Türkiye`de boşanmanızı sağlamayacaktır. Amerika’da yaşayan Türk vatandaşı ya da çifte vatandaşım ve boşanmak istiyorum. Ne yapmalıyım? Amerika’da yaşayan Türk vatandaşının genelde yaptığı şey Abd’ de Türk boşanma avukatı bularak derdini anlatmak ve neticesinde Amerika’da boşanmaktır. Abd’ de yaşayan Türk vatandaşı Amerika’da boşandığında Amerika nüfus kaydında evliliği kayıtlıysa, evliliği Amerika nüfusundan silinir. Ancak Amerika mahkemesinde verilen boşanma kararı, Amerika’da yaşayan Türk vatandaşının, Abd mahkemesinde boşanan Türk vatandaşının Türk nüfusundaki boşanma kaydının silinmesini sağlamaz.

 

Amerika’da yaşayan Türk vatandaşının boşanmak için izleyebilecegi iki yol vardır: Biri Amerika mahkemesinde boşandıktan sonra Türk mahkemesinde de boşanmasıdır. Böylece Türk nüfusunda boşanma tarihi, Amerika mahkemesinin boşanma karar tarihi olarak değil, Türk mahkemesindeki boşanma karar tarihi olacaktır. Amerika’da ise Amerika mahkemesi karar tarihi boşanma tarihi olacaktır. Diğer bir yol ise Amerika mahkemesinin boşanma kararını Türkiye`de Türk mahkemesinde tanıma tenfiz  davası açıp Amerika mahkemesinin boşanma kararını tanıtmaktır. Tanıma yoluyla Türkiye`de geçerli hale getirilen Amerika mahkemsinin boşanma kararı, Türk nüfusuna Amerika bosanma karar tarihiyle geçer.

 

Iki çözüm arasindaki farklar nelerdir?

 

o    Tanıma davası için gerekli olan apostil alma ve tercüme işlem ve masrafları Türkiye`de ki boşanma davasında gerekmez.

o    Tanıma davasında boşanma tarihi, Amerika mahkemesinin boşanma karar tarihinden geçerli olacağı için kadının yeniden evlenebilmesi için beklemesi gereken 300 günlük iddet süresi, Amerika boşanma karar tarihinden başlamış olur.

o    Türkiye`de açılacak olan boşanma davasının kısa sürede sonuçlanabilmesi için anlaşmalı boşanma şeklinde açılması ve bu nedenle de eşlerin bizzat boşanma avukatı olsa bile hakim karşısına çıkması gerekir. ( Tanıma tenfiz davasında ise mahkemede avukatların bulunması yeterlidir. ) Bu da Amerika’dan Türkiye`ye gelme masrafları nedeniyle ekonomik olmayabilir. Ancak Türkiye`de, konusunda uzman boşanma avukatı, bu sorunu da çözebilir ve sizin mahkemeye gelmeden de kısa sürede boşanmanızı sağlayabilir.

Yurt dışındadışında boşanma konusunda sitemizde yer alan diğer yazılardan istifade edebilirsiniz. Türkiye avukat