BURADASINIZ : İstanbul Avukat > Yurtdışındaki Boşanmanın Tanınması > Almanya Boşanma Tanıma Tenfiz Davası

Almanya`da Boşanmak Türkiye`de Boşanmak ve Tanıma Tenfiz Davası

 

Almanya`da boşanmak sizin Türkiye`de boşanmanızı sağlamayacaktır. Almanya` da yaşayan Türk vatandaşı ya da çifte vatandaşım ve boşanmak istiyorum. Ne yapmalıyım? Almanya` da yaşayan Türk vatandaşının genelde yaptığı şey Almanya`da Türk boşanma avukatı bularak derdini anlatmak ve neticesinde Almanya`da boşanmaktır. Almanya` da yaşayan Türk vatandaşı Almanya` da boşandığında Alman nüfus kaydında evliliği kayıtlıysa, evliliği Alman nüfusundan silinir. Ancak Alman mahkemesinde verilen boşanma kararı, Almanya` da yaşayan Türk vatandaşının, Alman mahkemesinde boşanan Türk vatandaşının Türk nüfusundaki boşanma kaydının silinmesini sağlamaz.

 

Almanya`da yaşayan Türk vatandaşının boşanmak için izleyebilecegi iki yol vardır: Biri Alman mahkemesinde boşandıktan sonra Türk mahkemesinde de boşanmasıdır. Böylece Türk nüfusunda boşanma tarihi, Alman mahkemesinin boşanma karar tarihi olarak değil, Türk mahkemesindeki boşanma karar tarihi olacaktır. Almanya`da ise Alman mahkemesi karar tarihi boşanma tarihi olacaktır. Diğer bir yol ise Alman mahkemesinin boşanma kararını Türkiye`de Türk mahkemesinde tanıma tenfiz  davası açıp Alman mahkemesinin boşanma kararını tanıtmaktır. Tanıma yoluyla Türkiye`de geçerli hale getirilen Alman mahkemsinin boşanma kararı, Türk nüfusuna Alman bisanma karar tarihiyle geçer.

 

Iki çözüm arasindaki farklar nelerdir?

 

  • Tanıma davası için gerekli olan apostil alma ve tercüme işlem ve masrafları Türkiye`de ki boşanma davasında gerekmez.
  • Tanıma davasında boşanma tarihi, Alman mahkemesinin boşanma karar tarihinden geçerli olacağı için kadının yeniden evlenebilmesi için beklemesi gereken 300 günlük iddet süresi, Alman boşanma karar tarihinden başlamış olur.
  • Türkiye`de açılacak olan boşanma davasının kısa sürede sonuçlanabilmesi için anlaşmalı boşanma şeklinde açılması ve bu nedenle de eşlerin bizzat boşanma avukatı olsa bile hakim karşısına çıkması gerekir. ( Tanıma tenfiz davasında ise mahkemede avukatların bulunması yeterlidir. ) Bu da Almanya`dan Türkiye`ye gelme masrafları nedeniyle ekonomik olmayabilir. Ancak Türkiye`de, konusunda uzman boşanma avukatı, bu sorunu da çözebilir ve sizin mahkemeye gelmeden de kısa sürede boşanmanızı sağlayabilir.

Yurt dışındadışında boşanma konusunda sitemizde yer alan diğer yazılardan istifade edebilirsiniz. Türkiye avukat